logomadarskoscholar1V konci září se vypravila (v rámci jedné z našich mezinárodních spoluprací) dvacetičlenná skupina studentů do Maďarska. Po dlouhé cestě české žáky uvítali na střední škole ve městě Kiskunfélegyháza jejich protějšky a paní ředitelka Judit Tasi i koordinátorka Boglarka Fekete. Studenti obdrželi trika s logem akce i klíčenky s jmenovkami. Úterní ráno zpestřilo zazpívali maďarské písničky před školou,

následovala návštěva botanické zahrady v Szegedu a výlet do Mórahalomu, v jehož blízkosti se nachází bizonní rezervace, studenti viděli i muzeum miniatur historických budov Maďarska. Ve středu následovala Budapešť. Velkým překvapením bylo pozvání na České velvyslanectví v Budapešti (velvyslanec pan Milan Šimko poutavým způsobem vyprávěl o historii budovy, vyjádřil i důležitost, jakou česko-maďarské výměně přikládá). Ve čtvrtek následovala exkurze do tamní firmy NT (výrobce jedlých olejů, partner lovosického PREOLu, který nám s realizací spolupráce finančně pomohl, děkujeme za to). Starosta města pozval českou výpravu na radnici a také vyjádřil podporu výměnnému programu. Následně po návratu z Kecskemétu se vedení školy oficiálně rozloučilo a byly předány drobné dárky. Druhá část aktivity se otevře již v konci října, kdy maďarští středoškoláci zamíří k nám do Lovosic.

madar2019a

madar2019b