logofranckafka1"Poslední den před prázdninami se třídy 3. A a Septima, v doprovodu studentů čtvrtého ročníku, vydaly do hlavního města, aby se zde seznámily s jednou z epoch historie naší literatury – pražskými německy píšícími autory. Na samém začátku si studenti mohli vybrat, zda si vyberou prohlídku v německém či anglickém jazyce. Prohlídka byla situována do prostředí Starého Města, kde se daní autoři narodili a tvořili svá díla.

Mezi nejslavnější představitele tohoto proudu patří Franz Kafka, který má svou vlastní sochu u Španělské synagogy. Kafka však zdaleka není jediným představitelem této skupiny. Patří sem i Max Brod, Egon Erwin Kisch, Franz Werfel, Rainer Maria Rilke či Lenka Reinerová. A protože většina těchto autorů měla židovský původ, byla prohlídka zaměřena i na židovskou tématiku, tj. židovské synagogy či židovská kulturní centra. Součástí byla též interpretace některých textů v původním jazyce, které měly (např. na Staroměstském náměstí) historický nádech. Autory se budeme nadále zabývat v hodinách českého a německého jazyka a získané znalosti snad uplatníme i při maturitní zkoušce," zaznamenal jeden z účastníků tohoto studijního výjezdu Michal Peterka ze 4. A.

kafkapraha2019a

kafkapraha2019b