logofuavV rámci tradičního Týdne vědy a techniky se studenti nejstarších ročníku vydali do Prahy, aby se zúčastnili tamních Dnů otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR. Žáci biologického semináře chtějí většinou v budoucnu studovat vysoké školy právě se zaměřením na tento obor, a proto mají velký zájem dozvědět se více o nejnovějších trendech a metodách v oblasti vědy, o práci vědeckých pracovníků, výzkumných projektech akademie i o nejmodernějších vědeckých přístrojích.

Tentokrát se tak podívali do akademického fyziologického ústavu. Seznámili se zde nejen s vybavením a výsledky výzkumných prací na jednotlivých pracovištích. Dozvěděli se také například, jak funguje zdravé lidské tělo, co se stane, když člověk onemocní, jak vzniká bolest nebo jaká je podstata vzniku závažných onemocnění, jako je epilepsie, Alzheimerova choroba, poruchy paměti, kardiovaskulární potíže či obezita. Zajímavý byl i Memory park, ve kterém si mohli hosté vyzkoušet vlastní prostorové myšlení, orientaci nebo paměť. Ústav živočišné fyziologie a genetiky pak nabídl i přednášku o mikrobiomech a polymerázové řetězové reakci.

CSAV 112017 Kaninska

CSAV 112017 a