logochemik1V uplynulých dnech naše gymnázium znovu navštívili vysokoškolští studenti pražské VŠCHT s projektem „Hodina moderní chemie“, který má za cíl zejména popularizovat chemii a moderní příbuzné obory. Tentokrát se do programu zařadilo celkem našich šest tříd. Nižšímu studiu byl určen Úvod do chemie, který se snažil zaujmout motivačními pokusy zaměřenými na lidské smysly. Žáci například zjistili, že ryze přírodní vůně, jako jsou skořice, máta, borovice a pepř, nemusí být

pouze extrahovány z rostlin, ale že je zkušený chemik dokáže připravit i v laboratoři. Zkoumali, jaký je rozdíl mezi hořením vaty, papíru a nitrocelulózy či na jakém principu funguje střelný prach. Největší ohlas však měla výroba zmrzliny s použitím tekutého dusíku. Pro vyšší studium pak následovala Chemie a barvy. Po krátkém úvodním výkladu zaměřeném na světlo a ostatní typy vlnění z fyzikálního hlediska, přišly na řadu přírodní i chemické indikátory (funkce, změnu barev v prostředí s různými hodnotami pH). Zajímavá byla i ukázka modro-bílé fotografie vyvolané pod UV-lampou, amoniaková fontána nebo pokus s červeným vínem. Jednalo se opět o velmi příjemné setkání, studenti byli vstřícní a odpovídali na všechny všetečné dotazy. Ohlasy našich žáků pak ryze pozitivní, těšíme se opět na viděnou.

modernichenmie2017a